Ciekawe przedmioty na IŚ

U nas na pewno nie zaznasz nudy!
Poniżej znajdziesz opisy wybranych przedmiotów okiem naszych studentów :)

I STOPIEŃ STUDIÓW

1.    SEMESTR PIERWSZY
Początki są najgorsze, a jednocześnie najłatwiejsze. Dobre wyjście z progu szkoły średniej gwarantuje przelecenie świętej trójcy bez problemów. Matematyka, chemia i fizyka to są tylko powtórki liceum. Branżowe przedmioty niestety zaczynają się dopiero w trzecim semestrze.

Hasła: planimetria, całki, różniczki, chemia organiczna, mikrobiologia, mechanika, dynamika, elektryka

 

2.    SEMESTR DRUGI

•    Geodezja
Profesjonalny sprzęt geodezyjny daje duże pole do popisu podczas zajęć projektowych i pierwszych letnich praktyk. Nauka przez zabawę jest na studiach równie dobrym sposobem edukacji jak w przedszkolu, a kebab w ręce z pewnością nie zaburzy pomiarów, a nawet pomoże przetrwać czas praktyk.

Hasła: teodolit, węgielnica, tachimetr, łata, mapa, GPS


•    Mechanika płynów
Pierwsza połowa studiów mieści się w zagadnieniu mechaniki płynów. Dokładne zrozumienie materiału pozwoli na bumelowanie do końca studiów. Niestety czysta teoria jest ciężkostrawna, a zadania na ćwiczeniach mają odnośnik małym drukiem „jeszcze nie wiesz co liczysz, ale dowiesz się później”.

Hasła: równanie Bernoulliego, straty ciśnienia, kawitacja, chropowatość, lepkość

 

3.    SEMESTR TRZECI

•    Instalacje sanitarne
Wyczekiwany pierwszy przedmiot z naszej branży, którego zaliczenie niejednemu studentowi może przysporzyć wiele nerwów. Jednak wykłady przeplatane są anegdotami, które lepiej zostają głowie niż wiedza potrzebna na egzaminie. Ponadto mamy do czynienia z pierwszym projektem. Nawet jeśli robisz go sumiennie przez cały semestr, tydzień przed obroną jest gorącym okresem.

Hasła: ciepła woda użytkowa, cyrkulacja, zimna woda, systemy przeciwpożarowe, pompy


•    Wytrzymałość materiałów
Może nie tak ciekawa jak inne przedmioty typowo z inżynierii środowiska, może być podstawą do zrozumienia poczucia humoru studentów budownictwa :)

Hasła: dwuteownik, ceownik, kątownik, wyboczenia, siła ścinająca, kratownica


•    Technika cieplna
Druga połowa studiów mieści się w zagadnieniach techniki cieplnej. Uzupełniając zagadnienia mechaniki płynów o wymianę ciepła jesteśmy zdolni do podjęcia się wszystkich projektów na tych studiach.

Hasła: przewodzenie, promieniowanie, konwekcja, wykres Molliera i .....jeszcze jakiś jeden wykres?!?!?!?!?!?!

 

4.    SEMESTR CZWARTY

•    Ogrzewnictwo
Dlaczego grzejemy? Jaki grzejnik? Co to autorytet zaworu? A dla koneserów pod koniec wykładów wisienka na torcie w postaci odnawialnych źródeł energii. Przedstawienie zastosowania nowinek technicznych jest zaproszeniem na wydarzenia organizowane przez Koło Naukowe Inżynierii Środowiska, gdzie wszystkich ciekawostek jest zdecydowanie więcej.

Hasła: centralne ogrzewanie, grzejniki, ogrzewanie podłogowe, kotły kondensacyjne, układ Tichelmana, techniki solarne, pompy ciepła, stopniodni


•    Technologia wody
Jeden z silniejszych argumentów przemawiających za „zimną wodą”. Biorąc pod uwagę oceny, statystycznie kobietom bardziej przypada ten przedmiot do gustu. I nie ma co się dziwić, bo najważniejsze, żeby była chemia... a co!

Hasła: uzdatnianie wody, dezynfekcja

 

5.    SEMESTR PIĄTY

•    Wentylacja
  Zagadnienia obejmują zapewnienie minimalnej krotności wymian powietrza w pomieszczeniu ze względu na kilka kryteriów.
Po chłopsku: ile nawiać, żeby się nie udusić.

Hasła: krotność wymiany powietrza, prędkość nawiewu, wentylatory, centrale wentylacyjne


•    Odprowadzanie ścieków/Technologia ścieków
Pomimo, że są to dwa osobne przedmioty, obejmują jedno zagadnienie na etapie dostarczania ścieków do oczyszczalni oraz ich dalszej obróbce. Oba te przedmioty są swoistą kropką na „i”, a niejednego studenta wprowadzają w stan zauroczenia „zimną wodą”. Niezapomniane wrażenia przysporzy wizyta w Centralnej Oczyszczalni Ścieków.

Hasła: oczyszczalnia ścieków, system Bardenpho, kanały deszczowe, kanały ogólnospławne, studzienki
 

6.    SEMESTR SZÓSTY

•    Ciepłownictwo i gazownictwo
Przedmiot trwa dwa semestry, jednak dopiero w szóstym jest egzamin. Zdarzają się studenci, którzy dopiero w czerwcu się budzą, że opuścili 45 godzin akademickich wykładów. Przedmiot obejmuje zagadnienia w skali mikro i makro, czyli węzły cieplne oraz sieci ciepłownicze. W ramach zajęć projektowych mamy możliwość zwiedzenia pracującej kotłowni w Poznaniu oraz węzła cieplnego w budynku Politechniki.

Hasła: sieć cieplna, kotłownia, paliwa, węzły cieplne


•    Odpady i osady ściekowe
Semestr ten jest ubogi w przedmioty z dziedziny „zimnej wody” i przedmiot ten jest jedynym, który można zaznaczyć na niebiesko. Pomimo, że wykłady nie są ciekawe, młody wykładowca przyciąga do sali wiele studentek. A z tygodnia na tydzień prezentacje są coraz bardziej dopracowane. Natomiast zajęcia projektowe odbywają się w nieznanym zachodnioeuropejskim systemie. Nawet jeśli nie wyciągniemy z niego wiedzy o gospodarowaniu śmieciami, to z pewnością nauczymy się jak szukać artykułów i jak pisać pracę inżynierską.

Hasła: wysypisko śmieci, recykling, produkcja bezodpadowa
 

7.    SEMESTR SIÓDMY

•    Praca Inżynierska
Podobno jest to pierwsza szczerze samodzielna praca studenta. Jak jest w rzeczywistości każdy powinien sobie odpowiedzieć po obronie. Semestr siódmy jest luźniejszy i krótszy, dzięki czemu mamy więcej czasu na napisanie pracy. Temat pracy nie jest nam narzucany, dlatego sami decydujemy czy ugryziemy ciepłą czy zimną wodę, kto będzie naszym promotorem oraz co będzie zawierała „inżynierka”.

Hasła: robisz co chcesz

 

DRUGI STOPIEŃ STUDIÓW

Przedmioty na drugim stopniu studiów są bardzo podobne, tylko bardziej rozbudowane. W zależności od wybranej specjalizacji wgłębiamy się w zagadnienia odpowiednio z ciepłej lub zimnej wody.


 

Instytut Inżynierii Środowiska Politechnika Poznańska
ul. Berdychowo 4, 60-965 Poznań

tel. +48 (61) 665 2438,
fax. +48 (61) 665 2439,
e-mail: office_ee@put.poznan.pl

Joomla Template - by Joomlage.com